כל אחד רוצה לגור בבית יפה, ורצוי שיהיה גם בשכונה טובה ובאזור מכובד. אבל אפילו כאשר מתגוררים בשכונה הטובה ביותר, יש צורך לדאוג לבטיחות. באיזו צורה חשוב לשמור על הבית? בין היתר, יש צורך להתקין סורגים לחלונות הבית. סורגים יוכלו למנוע כניסה קלה של גנבים או פורצים. אך האם זו הסיבה היחידה שבגינה יש להתקין בבית סורגים איכותיים? ובכן, ישנה סיבה נוספת שעל כל הורה לתת עליה את הדעת. הסיבה היא בטיחותם של בני הבית, ובפרט של הילדים הקטנים. ילד קטן, החסר עדיין את המודעות הבסיסית לבטיחות, עלול לטפס לעבר החלון ולנסות להביט החוצה או אף לקפוץ, חלילה. סורג ימנע זאת ויאפשר שמירה על היקר לכם מכל.

פתרון פרקטי ופתרון אסתטי

יש בנמצא סוגים שונים של סורגים לחלונות הבית. יש סורגים עבים יותר ויש כאלה שבנויים באופן מעודן. יש סורגים הבנויים שתי וערב, יש סורגים שעשויים מברזל ויש אפילו סורגים שעשויים מחומרים פלסטיים. חלק מהדגמים נועדו לספק פתרון פרקטי ובטיחותי בלבד, ואילו דגמים אחרים נועדו להשיג פתרון נוסף – ברמה האסתטית.

מה חשוב לדעת מן הבחינה הפרקטית? חשוב לדעת שלא כל סורג יתאים לכל מטרה. למשל, סורגים שנועדו למנוע את הנפילה מהחלון, לרוב של פעוטות, לא בהכרח יתאימו כדי למנוע כניסה של גנב או של פורץ. סורגים שיותאמו להגנה מפני כניסה חיצונית צריכים להיות חזקים יותר וגם מחוברים באופן חזק יותר אל הקיר עצמו. מבחינה אסתטית, ניתן למצוא פתרונות שונים. למשל, ניתן להתקין סורגים נפתחים. יש בנמצא גם סורגים שקופים (מחומר פלסטי) ויש דגמים שמשולבים עם פיתוחים מעניינים, עם צורות גיאומטריות שונות וכדומה.

איך נקבע המחיר?

מחיר הסורג מתבסס על גודלו של החלון, וכמובן – על מאפייני הסורג עצמו. חיבור חזק לקיר באמצעות ברגים גדולים יהיה יקר יותר ביחס לחיבור פחות חזק. סורגים סטנדרטיים, ישרים, יהיו מוזלים יותר לעומת סורגים בעלי “בטן”, שקופים או נפתחים. סורג נפתח יכול להיות מבוסס על ציר או בהחלקה. אלה הם הדגמים היותר יקרים, אך הם מעניקים גמישות מירבית. דגמים צבעוניים, מעוצבים ואפילו ממותגים יהיו פחות זולים, אך בעלי ערך אסתטי בלתי מבוטל.

איכות ותקן

עם כל הכבוד ליופי ולאסתטיקה, אין להזמין סורגים לבית אלא אם כן בודקים היטב שהם מתאימים לתקן. חשוב שהמתקין יהיה מקצועי ולא מרושל. חשוב שהתקנת הסורג תתבצע בהתאם לייעודו – למשל, סורג למניעת נפילה מתבסס על תקן המוודא שלא תהיה סכנה שראשו של פעוט או ילד קטן ייתפס ברווחים שבין סורג לסורג. הדרך הטובה ביותר לוודא שבחרתם נכונה את הסורגים לבית שלכם היא לבדוק אם הייצור בוצע על פי תקן איכות. בנוסף, כדאי למצוא את המתקינים המומלצים, שאינם מוותרים על ביצוע מדויק, בהתאם להוראות היצרן ועל פי התקן המקובל.